pondělí 25. května 2015

Hlubo(c)ké zážitky

Krásný den milé dámy, dnes vám ukážu pár fotek z našeho víkendového výletu na zámek Hluboká, kde jsem byla naposledy jako dítko základní školou povinné. Tento původně strážný hrad ze 13.století byl postupnými úpravami přeměněn na renesanční zámek, jehož posledními majiteli byli Schwarzenbergové. Ti obývali zámek hlavně na podzim, kdy byla lovecká sezona.
 
 
Nenechala jsem si ujít prohlídku reprezentačních pokojů, kde je k vidění nádherná vstupní hala s čtyřramenným schodištěm, po kterém se vstupuje do zámku. Mimo haly můžete ještě vidět ložnici kněžny Eleonory, ranní salon, Hamiltonův kabinet, čítárnu, knihovnu...,ale všude platí zákaz fotografování. Za zmínku také stojí vysavač z roku 1907, k jehož obsluze bylo zapotřebí dvou lidí. Jeden vysával a druhý točil kolem.
 
 
Další mé kroky vedly do zámecké kuchyně. Zde můžete vidět důmyslný gril, historické ledničky, sporáky, udírnu, nádobí na různé paštiky, pudinky, zmrzliny, formy na pečivo a pod. Nachází se zde také výtah, kterým bylo jídlo posíláno panstvu do jídelen a výtah určený pro kněžnu, pokud se rozhodla zkontrolovat správný chod kuchyně. V tomto výtahu bývala i knížka a lampička, protože  byl údajně poruchový, tak aby si kněžna zkrátila dlouhou chvíli, pokud v něm nečekaně uvízla. Bohužel ani zde se nesmí fotit.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prohlídku jsme zakončili procházkou v parku, kde je mnoho zajímavých parkových stromů nejen z Evropy, ale i z USA, Číny a Kanady.
 
 
 
Romana

Žádné komentáře:

Okomentovat