středa 19. srpna 2015

Jak jednoduché...

Před mnoha lety jsem od mé babičky dostala knihu střihů, kterou opatruji jako oko v hlavě. Tato kniha zahrnuje módu třicátých let minulého století pro ženy, muže, ale i děti, včetně návodů na jednoduché hračky. Kniha je rozdělena na tři části a to: knihy obrazových předloh s návodem na ušití, 44 lepenkových měřítek a kruhových lepenkových číselníků.
 


Způsob kopírování střihů mi přijde geniálně jednoduchý. Žádné hledání na kterém z archů papíru se střih nachází a ještě luštit barvy a druhy linek. Stačí si změřit patřičný obvod a následně vystřihnout lepenkové měřítko a číselník s daným střihem. Na stůl rozprostřeme papír, vpíchneme napínáčkem měřítko i s číselníkem a podle rozměrů na číselníku děláme na papíru značky, které pak spojíme do velkého střihu naší velikosti. Jak jednoduché! A mimo jiné se dočteme že: Ty tam jsou doby, kdy jeden krejčí stačil na parádu žen téměř celé osady, a minuly časy, kdy také našim babičkám a prababičkám stačily šaty z výbavy mnohdy po celý život.  

Chybí však našim hospodyňkám výběr spolehlivých střihů. Na obrázkových tabulích předvedeno je vždy několik vzorů, pro něž hodí se jeden základní střih, který na téže tabuli je ve zmenšeném měřítku znázorněn. To jsou však jen ukázky různých vzorů, neboť nemusíme vždy otrocky dle obrázku pracovati, ale kdykoli podle vkusu a vtipu můžeme vzor přiměřeně pozměniti, a poslednímu diktátu mody přizpůsobiti, poněvadž základní střihy tak rychle se nikdy nemění.
   

 Romana

Žádné komentáře:

Okomentovat