pondělí 22. února 2016

RMS Titanic

Nedávno začla v Praze výstava, kterou jsme si nemohli nechat ujít.
Na výstavišti bylo množství strkajících se lidí, kteří netrpělivě čekali, až se dostanou na výstavu, aby titíž lidé o dvě hodiny později vycházeli plní dojmů, tišší a pohroužení do svých myšlenek. Při vstupu každý obdrží palubní vstupenku, na které je jméno skutečné osoby, která v roce 1912 cestovala na Titanicu. Tuto osobu si na konci výstavy můžete najít na seznamu cestujících a zjistit, zda neštěstí přežila či nikoliv. Náš pasažér, Mr. John Borland Thayer to štěstí měl, narozdíl od stovek dalších, kteří byli odsouzeni ke smrti podchlazením ve vlnách Atlantického oceánu.
 
 Kombinace luxusu, přepychu, lesku a slávy, technických vymožeností a zároveň nedostatku záchraných člunů a chybějícího dalekohledu ve strážním koši, díky kterému mohlo tehdy být vše jinak. Titanic je i po tolika letech stále tajuplný, dojemný, velkolepý a nabízí se mnoho otázek, co by se stalo kdyby...
Kruté vítězství osudu nad lidskou pýchou a tvrzením, že Titanic je nepotopitelný. Porcelán ležící v písku, jako by ho tam někdo právě poskládal, kožené kufry, téměř nedotčené a skrývající stále obsah původních majitelů, jako jsou boty, hřebeny, štětky na holení, peněženky a lahvičky na parfémy, které stále vydávají svou vůni...
Máte zde i možnost sáhnout si na " ledovec" a okusit chlad, který sužoval zachráněné.


 

 RMS Titanic se ztratil 15.dubna 1912 ve 2.20 a byl objevený 1.září 1985. Po dobu 73 let ležel ztracený a sám skoro čtyři kilometry pod hladinou severního Atlantiku v mrazivých vodách, kde je tlak vyšší než 380 barů. 

Pokud se nejedná o obchodní trik, kdy se na palubních vstupenkách vyskytují jména pouze přeživších osob (a přiznejme si, kdo by nechtěl tuto katastrofu přežít), mohu říci, že my jsme "přežili" Titanic.

Romana  

1 komentář:

  1. Děkuji za reportáž, taky se někdy na Titanic chystám, takovou akci si nemohu nechat ujít.
    Moc se těším, musí to být úžasný zážitek prohlížet si věci, která mají takovou minulost. Jsem zvědavá na jakého cestujícího budu mít štěstí já.
    Hezký dny, Jitka

    OdpovědětVymazat