úterý 29. března 2016

Cesta do baru

Název dnešního příspěvku je trošku zavádějící, ale nebojte se, nestává se ze mně osoba holdující alkoholu. Jen jsme si dopřáli zkrácení zimy v teple, přesněji na Zanzibaru. Pokud vás Zanzibar zajímá a ještě jste na něm nebyli, pojďte se mnou na malou prohlídku.
 
 
Zanzibar je souhrnný název ostrovů ležících asi 40 km od východního pobřeží Afriky. Jedná se o hlavní ostrov Unguja a severně od něj ležící ostrov Pemba, plus ještě několik desítek dalších ostrůvků. Zanzibar je autonomní částí Tanzanie jeho hlavním městem Zanzibar City s historickým centrem nazývaným Stone Town.
Zanzibaru se též říká "Ostrovy koření".
  

Zanzibar se nachází 6° jižně od rovníku a panuje zde tropické podnebí. My jsme měli 35°C a moře mělo teplotu 30°C. Na východním pobřeží jsou liduprázdné bílé pláže s jemným pískem. Příliv a odliv se zde střídá po šesti hodinách a při odlivu zde moře ustoupí až o několik stovek metrů. Na odhaleném mořském dně pak vznikají malé laguny, kde je teplota vody ještě vyšší. Protože jsou ostrovy vulkanického původu, je v době odlivu cítit síra a místy se písek barví dožluta.
 

Při odlivu zde zůstávají mořské řasy, které místní obyvatelé sbírají, suší na slunci a následně prodávají. Muži se vypravují na lov ryb a chobotnic a ženy sbírají mušle.
 

Protože moře při odlivu ustoupí poměrně daleko, je zde menší možnost šnorchlování, ale i přesto je k vidění podmořský život. Mušle, murény, ryby, ježci, ale hlavně hvězdice, kterých je zde opravdu mnoho. 

Na východním pobřeží panuje stále příjemný větřík, který v době přílivu stoupne. Díky tomu je zde minimum nepříjemného hmyzu a komárů. Přesto se vyplatí mít v zásobě spreje a krémy proti štípnutí. A když jsem u krémů, co se týká těch opalovacích, určitě je potřeba alespoň 50 ochranný filtr.
A zítra se vypravíme do Stone Town.

Romana

Žádné komentáře:

Okomentovat