čtvrtek 31. března 2016

Výletně po Zanzibaru

Stone Town znamená Kamenné město, ale mělo by se jmenovat spíše Korálové město, protože bylo postaveno ze schránek korálů a je pod ochranou UNESCO. Narodil se zde zpěvák skupiny Queen, Freddie Mercury, jehož dům můžete navštívit. Koupit si zde můžete zajímavé obrazy, šátky nebo vyřezávané sošky. Platí zde tanzanský šilink a doporučuji vyměnit přímo na letišti, protože ve městě se těžko hledají směnárny a ještě hůře bankomaty. Na Zanzibaru se domluvíte anglicky, nebo svahilsky a při nákupech se vyplatí smlouvat o ceně.


Po prohlídce města jsme se loďkou s optimistickým názvem Hakuna matata ( žádný problém) přesunuli na blízký ostrov Prison Island. Na tomto ostrově stojí budova, která měla sloužit jako věznice pro otroky, ale nakonec byla využita jako karanténní stanice při epidemii žluté horečky. Hlavním lákadlem tohoto ostrova je kolonie želv obrovských (changuu), které se dožívají i více než 200 let. Nejstarší kterou jsme viděli, měla 192 let.
 
 

 

Zajímavou zastávkou je restaurace The Rock, která je postavena na skále. Kapacita restaurace je omezená, proto si musíte dopředu udělat rezervaci místa. Připravte se na svéráznou ( pomalou) obsluhu a vyšší ceny.
 

Pomalé tempo vlastně vládne na celém ostrově, nikdo nikam nespěchá, nějaká ta minuta zde nehraje žádnou roli- jak říkají místní- pole pole (v překladu pomalu pomalu). Ani nevím, jestli ve svahilštině existuje ekvivalent k výrazu rychle. Nějaké ty nedostatky zde nikomu nevadí, jako třeba etiketa na láhvi s vodou. Čitelná je, tak co řešit. 
 
Kolik je zde povinných let školní docházky nevím, ale škola se zde platí a je drahá, proto ji navštěvuje jen někdo. Podle druhu školy (státní nebo soukromá) se liší i školní uniformy, většinou jsme viděli modro bílou a černo bílou kombinaci. Nejvyšším stupněm vzdělání je místní univerzita, která ale odpovídá naší obecné škole. Zanzibarčané jsou veselí a bezstarostní lidé, neplánují budoucnost, žijí přítomností. Jejich průměrný věk je 55 let. Zdravotnictví je zde pouze pro bohaté a léčba je drahá, ti ostatní se musí obrátit na šamana, který má především na vesnicích velký vliv. V moc šamanů a v magii vůbec se zde hodně věří. Umírá se zde i na poměrně banální onemocnění, zlomeniny, žloutenku. Tropické slunce a nedostatek vody ( pije se zde mořská, odsolená) taktéž udělají své, lidé jsou seschlí jako rozinky. Neexistují zde hřbitovy, pokud někdo zemře, je zahrabán do země a na toto místo se zasadí strom.

 Škola

Krávy, kozy a drůbež potkáte na každém kroku. Celkově je zde dobytek podviživený, horko a nedostatek vody dělá své. Krávy se nejčastěji pasou hned vedle silnice a nebo leží přímo na ní a čučí na projíždějící auta.


Mušlí všeho druhu je zde dostatek, často bývají růžové a v různých odstínech fialové. Platí zde ale zákaz vývozu a ten je třeba respektovat. Popotahování s úředníky nemá nikdo z nás přece zapotřebí.
 

 Romana

Žádné komentáře:

Okomentovat