středa 8. června 2016

Krásný Dvůr


Včerejší nádherný den mě vylákal do Krásného Dvora. A zatímco se zbytek rodiny účastní každoroční expedice Apalucha, já jsem popadla psinu a odjely jsme na výlet. Zámek Krásný Dvůr možná znáte z filmu Konec starých časů, nebo možná z jednoho dílu populárních básníků.
 

Původně zde stála renesanční vila, která byla počátkem 18.století přestavěna na zámek. Rod Černínů z Chudenic tento zámek příležitostně obýval až do II. světové války. Pak jej využívaly nacistické úřady, byl zde válečný lazaret a ten posléze vystřídal štáb sovětských vojsk. 
 

V letech 1783 - 1793 zde založil Jan Rudolf Černín přírodně krajinářský park, první svého druhu v Čechách. Podle tehdejší módy byl oživen řadou romantických staveb, které zkrášlují volné plochy, nebo ukončují různé průhledy parkových partií. Rostou zde převážně duby, buky, lípy, jírovce, javory, platany a olše. Z keřů je zde množství šeříku a jasmínu, který právě kvete, takže celý park omamně voní.

Goethův pavilon (Lusthaus)
Tato stavba připomíná francouzský styl Ludvíka XVI. a je velice podobná Belvederu ve Versailles. Hrabě Černín zde prý rád hrával na housle.
 

Čínský pavilon 
Pavilon je postaven nad velkým bazénem, který sloužil jako rezervoár pro provoz vodopádu naproti Panovo templu. Tato romanticky vyhlížející stavba měla připomínat čínskou pagodu. Stříška nese na svém vrcholu vysoký hrot se zvonky, které kdysi obšťastňovaly návštěvníky hrou a podle nich se stavbě také někdy říká Zvonkohra. Původně měl také kuriozní výzdobu vnějších stěn, vypadal, jako by byl obložen z modro- bílými porcelánovými destičkami, jednalo se však o malbu.
 

Gotický templ 
Templ, zvaný též rozhledna, stojí na nejvyšším místě parku, na okraji tréninkového golfového hřiště a od počátku byl využíván jako vyhlídka. Jeho fotku jsem si musela půjčit na internetu, protože právě probíhá jeho rozsáhlá rekonstrukce.
 

Obelisk 
Obelisk pohledově uzavírá 1100 metrů dlouhou rovnou cestu zvanou "Mílovka". Uprostřed kruhového prostranství na konci aleje se tyčí monumentální čtyřboký jehlan vysoký 26 metrů, obklopený pískovcovými pilony. Z latinského nápisu umístěného na obelisku se dovíme, že byl postaven na památku bitvy u Ambergu.
Základní kámen této stavby byl položen Marií Kristýnou (dcerou Marie Terezie) a jejím manželem.
 

Mílovka

Gloriet
Tato stavba sloužila jako dobový symbol ideální antické formy. Gloriet, zvaný též Venušin chrámek, stojí na vysokém návrší nad rybníkem.
 

 

Panův templ 
Je nejstarší z navržených staveb pro krásnodvorský anglický park. Naproti tomuto templu se nachází již zmíněný umělý vodopád. 
 

Pamětní deska 
Památník k připomenutí vzácných návštěvníků parku nechal roku 1906 zřídit Jaromír hrabě Černín z Chudenic. Park navštívili mimo jiných například Johann Wolfgang Goethe, císař František Josef I., básník Theodor Körner nebo císař Ferdinand I., jejichž jména jsou spolu s dalšími 18 jmény vyznačena na desce z bílého mramoru. 
 

 

Součástí parku je i Poustevníkova rokle, kde také bývaly romantické stavby.
Na konci celé rokle se v umělém skalním masivu nachází hrobka se sarkofágem. Umělá jeskyně byla postavena roku 1786 a je zvenku obrostlá vegetací. Symbolický sarkofág měl vzbuzovat pocity tajemna a upozorňovat na pomíjivost lidského života.
Přes celou rokli se kdysi klenul velký dřevěný most, zvaný také Čertova lávka. Zřízen byl před rokem 1792 a dnes lze ještě na okrajích svahu spatřit jeho základy z velkých kamenných kvádrů. Po první světové válce přibyl  Památník obětem I. světové války se jmény 30 padlých z okolních obcí. Rokle je podmáčená a zarostlá bujnou vegetací, takže jsem se do ní tentokrát ani nedostala, ale kdo ví, třeba budu mít příště štěstí.
Romana 

2 komentáře:

  1. Romy ty to máš tak dokonale zpracované,krásně se to čte.Dík za to.Alibabka

    OdpovědětVymazat
  2. Děkuji, chtěla jsem podat co nejvíce informací pro případné návštěvníky. Já jsem dříve bydlela v sousední vesnici a často jsme park navštěvovali s dcerou, troufnu si říct, že ho znám dobře. Hezký den Romana

    OdpovědětVymazat