pondělí 13. června 2016

Rabštejn nad Střelou

Rabštejn nad Střelou ( Rabenstein)je část města Manětína v okrese Plzeň- sever. Jedná se o bývalé historické město, které leží na řece Střele. Většina městské zástavby leží nad pravým břehem řeky, na ostrohu ohraničeném strmými svahy na jihu a severu. Nachází se uprostřed přírodního parku Horní Střela.
 

První zmínka o hradu Rabštejnu pochází z roku 1269 a v překladu znamená Havraní kámen. V této době byl zpustlý hrádek přestavěn na šlechtické sídlo a založeno opevněné město na předhradí. Rabštejn měli postupně v držení Karel IV., Vladislav II., Rudolf II., ale i Albrecht z Valdštejna.
 

Ale dost historie. Rabštejn nad Střelou je dnes považován za nejmenší české historické městečko. K vidění je zde zřícenina rabštejnského hradu, barokní zámek z roku 1705, bývalý klášter servitů- oboje bohužel nepřístupné. Dále pak barokní klášterní kostel Panny Marie Sedmibolestné přístupný v době mší a slavností a loretánská kaple z roku 1671 přístupná příležitostně. Za zmínku stojí řada zděných, roubených a hrázděných budov, barokní sochy a kapličky, židovský hřbitov, kamenný most, městské opevnění...a malebná krajina řeky Střely.
 

 

 

Romana

Žádné komentáře:

Okomentovat