pondělí 25. července 2016

Jezeří- zámek na rozhraní dvou světů

Státní zámek Jezeří, německy Eisenberg,navštěvujeme pravidelně už pár let. Má srdeční záležitost. A po každé návštěvě bolí duše...
 

Velký význam má Jezeří z hlediska české státnosti, odehrávaly se zde boje mezi feudálními pány a královskou mocí Přemysla Otakara II. Předchůdcem dnešního zámku býval středověký hrad, o kterém nevíme přesně, kdy byl založen. Zámek má půdorysný tvar písmene H a ani zde se neví, kdo zámek vlastně vyprojektoval. Z nějakého důvodu se nedochovala podstatná část lobkowiczkých archivů, ale můžeme se domnívat, že již v roce 1696 byl zámek honosným a skvostným sídlem Lobkowiczů.
 Na zámek navazovaly krásné zahrady i rozsáhlé honitby, jejichž využívání bylo nedílnou součástí života na Jezeří. Zámek měl celkem 114 pokojů a 130 menších místností a komor, z nichž je možné dnes shlédnout jen nepatrný zlomek. K nahlédnutí jsou i devastované prostory a pro malé návštěvníky je zde expozice strašidel.


Na jižní straně stávala oranžerie, kde se pěstovaly vzácné cizokrajné rostliny. Byl zde rozlehlý anglický park, arboretum, rybníky, fontány, vodotrysky, ptačí voliéra, vyhlídkové terasy či pavilony.
Arboretum se mohlo pochlubit dřevinami jako je převislý buk, habr, jedlé kaštany, magnolie, platany...Raritou byl "Albrechtický dub" s objemem 11,6m, který ale v roce 1993 kdosi úmyslně zapálil. Z parku se bohužel do dnešních dnů mnoho nedochovalo.


Hned v prvních dnech německé okupace se na zámku usídlil štáb SS, poté posádka hlídající zajatce, následně pracovní komando 96 mužů z koncentačního tábora Flossenbürg. Zámek byl natřen zelenou maskovací barvou, byly postaveny strážní budky, ploty nabité elektřinou a nasazeni hlídací psi.

Po "vítězném" únoru byla na Jezeří zavedena státní správa a v září 1950 byl zámek dán k dispozici ministerstvu národní obrany. Posádka, která zámek obsadila, pozůstalý inventář naházela do kaple a celý zámek po svém vybílila ve skutečnosti i obrazně. Interiéry byly znehodnoceny, řada místností účelově upravena a mobiliář rozkraden nebo zničen. Po roce 1959 zůstal zámek napospas vandalům...
Významná kulturní památka byla ještě v polovině 80. let minulého století z důvodu těžby uhlí určena k likvidaci. Další osud zámku ovlivnily události po listopadu 1989. Zámek Jezeří dnes prochází obdobím rekonstrukcí, jejichž konec je v nedohlednu.
 

V místech červené plechové střechy bývala zámecká kuchyně se vstupem z nádvoří. Z ní se vůbec nic nedochovalo a dnes je na tomto místě přístřešek a výběh pro kozu.


 

Historickou fotku jsem si půjčila na internetu. Porovnejte výhled ze zámku za časů našich předků a současný pohled.
 

 

Romana

2 komentáře:

  1. Romanko díky za krásné fotky a nááááádherný komentář.A to Švýcarsko,muž tam byl před xlety-strojvedoucí,tak si vše připomenul nádhernýma fotkama.Díky Alibabka

    OdpovědětVymazat
  2. Milá Alibabko, to jsem ráda, že se příspěvky o cestování líbí. Ještě mám v plánu hodně prázdninových výletů. Zdravím a přeji hezké letní dny. Romana

    OdpovědětVymazat