neděle 9. října 2016

Schillerova rozhledna

Náš včerejší výlet byl naplánován do města Kryry, přesněji řečeno na Schillerovu rozhlednu, která se hrdě tyčí nad městem.


Rozhledna byla postavena v letech 1905 - 1906, na místě kde dříve stával hrad Kozihrady, v nadmořské výšce 383 m nad mořem. V roce 1905 se slavilo sté výročí úmrtí velkého německého básníka Friedricha Schillera jehož památník měl být umístěn v přízemí rozhledny. Po něm také dostala rozhledna své jméno: Schillerova rozhledna (původní název: Schillewarte).

Rozhledna má tři vyhlídkové plošiny. První, dřevěná  je ve výšce 10 metrů, druhá vyhlídková plošina je ve výšce 22 metrů, je ve tvaru písmene U a vrchol oblouku směřuje na jihovýchod. Třetí plošina je ve výšce 27 metrů,ale není bohužel přístupná veřejnosti. Když vystoupáte 5 kamenných a 122 dřevěných schodů otevře se vám nádherný pohled na Doupovské a Krušné hory a České středohoří.

Město Kryry a v dálce Doupovské hory.
 


Jedním z významných Schillerových děl je Óda na radost, zhudebněná mimo jiné Ludwigem van Beethovenem, která je v současnosti hymnou Evropské unie a Rady Evropy, a to pouze v instrumentální podobě.
Romana

2 komentáře:

  1. Romči,člověk toho tolik neví a díky vám,obzvlášt tvoje rodina a mnoho jiných poznáváme.Díííky za to.Alibabka

    OdpovědětVymazat
  2. Milá Alibabko, děkuji za slova uznání a přeji hezký podzim. Romana

    OdpovědětVymazat