neděle 5. března 2017

Hrad Rýzmburg

Jaro je za dveřmi a brzy se opět otevřou dveře zámků i jiných památek, které byly přes zimu zavřené. Kam se ale můžete vydat na výlet bez ohledu na sezónu a otvírací dobu je právě hrad Rýzmburg. Hrad je postaven přibližně dva kilometry od Oseka v nadmořské výšce 525- 550 m.n.m.
 

Nejstarší zmínku o hradě nacházíme v listině z roku 1250 v přízvisku Boreše (z Rýzmburka). Stavebně historická zkoumání potvrzují, že krátce před tímto datem (1248/1249) byla vystavěna jedna z věží v horní části hradu. Hrad (resp. jeho nejstarší část) tedy vznikl někdy v průběhu první poloviny 13.století. Byl umístěn ve strategické poloze na okraji Krušných hor při důležité dálkové cestě z Čech do Saska, která byla využívána už od pravěku.
 

Rýzmburk patří mezi nejrozsáhlejší hrady v Čechách. Je postaven na dlouhém a úzkém skalnatém ostrohu, který je z východní a severní strany obtékán potokem. Z hlediska středověkého vojenství se jedná o kvalitní pevnost, která nejspíše nikdy nebyla dobyta.

 

Zřícenina se v průběhu 19.století stala oblíbeným výletním místem, ve třicátých letech ji dokonce navštívil i známý romantický básník Karel Hynek Mácha a zhotovil její kolorovanou kresbu. Ve druhé polovině 19.století byla na vrcholu útočištné věže zřízena vyhlídka, přístupná nově osazeným schodištěm. Dnes je hrad téměř v celém rozsahu skrytý v lesním porostu a turisticky se nevyužívá. I nadále však patří k oblíbeným cílům výletů a procházek.


 
Romana

4 komentáře:

 1. Odpovědi
  1. To opravdu byl. Už se těším na další. Pa Romana

   Vymazat
 2. Krása,krása,krása.Dík Alibab

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě udržet doma... ještě že u nás je tak krásně a neustále objevujeme něco nového. Hezké předjaří. Romana

   Vymazat