čtvrtek 13. dubna 2017

Valeč

Máme duben, po zimní pauze se opět otevřely památky a já přicházím s dalším tipem na výlet. Obec Valeč (německy Waltsch) se nachází v okrese Karlovy Vary. Historické jádro je městskou památkovou zónou a rozhodně se vyplatí navštívit zámek, který má dlouhou a bohužel i pohnutou historii.
 

První písemné prameny o Valči pocházejí až z období vlády Karla IV, ale osídlení zde existovalo mnohem dříve. Dnešní název vznikl někdy v 1. polovině 13. století ze jména Válek.
Dominantní stavbu Valče představuje bezesporu zámek, na jehož místě stál kdysi gotický hrad, později renesančně přestavěný. K zámku neodmyslitelně patří rozsáhlý park budovaný stejně jako zámecká budova ve dvou stavebních etapách.

Zámecký areál zdobily sochy barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, podobná výzdoba je také v Kuksu. Za zmínku stojí také letohrádek, barokní teatron, pivovarské sklepy, skleník...
 

 Dne 2. dubna 1976 stavbu značně poškodil požár, jehož následky se bohužel dodnes nepodařilo zcela odstranit. Až v roce 1995 byla započata stavba střechy zámku, o rok později fasád a také začala postupná záchrana parku.
 

 

Romana

Žádné komentáře:

Okomentovat