pondělí 24. července 2017

Dárek

O tom, že sbírám staré věcičky, které mnozí považují za veteš a nemilosrdně je vyhazují do popelnic je všeobecně známo. Občas mi někdo přinese hotový poklad, jako třeba náš kamarád, od kterého jsem dostala tuto knihu, jejímž obsahem jsou notové zápisy pro klavír od různých skladatelů. Namátkou vybírám jména jako H. Bertini, J.S. Bach, F. Couperin, W.A. Mozart, Czerny...

Kniha byla vydána v roce 1910 a až na malé odření na vrchních deskách je netknutá. Pomineme- li, že se Evropou přehnaly dvě světové války, je téměř zázrak, že se dochovala v takovém stavu.

Já sama noty neumím a jediné, co se povedlo učitelům základní školy vtlouci mi do hlavy je, že některé mají prázdná bříška a jiné zase plná. Vrcholem rozmaru skladatele je podle mého názoru spojovat noty různými obloučky, čárkami, obracet je bříšky dolů a doplňovat klikyháky z nichž bezpečně poznám pouze houslový klíč. A to jen díky tomu, že nám je soudružka učitelka dávala po tuctech zapsat za trest, že jsme nechtěli zpívat budovatelské písně.

Etüde, prélude, rondo, duetto a všude noty rozverně poskakující po řádku. Někde hodně úsporně a jinde se naopak na sebe tlačí a těměř se nevejdou. A jako bonus zápisky inkoustovou tužkou neznámého učitele.
 
 
Romana

2 komentáře:

  1. Naozaj vzácnosť! Ja som hudobný analfabet, ale už to, že je to tak staré, aj pre mňa to je cenné! A krásne si to nafotila!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To ano, vzácnost to je. Kniha s duší. Pa Romana

      Vymazat