středa 12. července 2017

Ploskovice

Barokní zámek Ploskovice najdete přibližně 6 kilometrů od města Litoměřic v Ústeckém kraji. Kromě jedinečné architektury a maleb najdete na zámku i zajímavou ukázku dobového interiéru (většinou původní rokokové a klasicistní zařízení) se sbírkou porcelánu, skla, hodin a obrazů. Je zde  také umístěna stálá expozice dokumentující nejen společenský a kulturní život za vlády Habsburků v Čechách. U zámku je krásná původní zahrada s rybníčkem, bazénem a figurální výzdobou.
 
Jako letní rezidenci nechala zámek kolem roku 1720 postavit Anna Marie Toskánská. Stavitelem byl pravděpodobně Kilián Ignatz Dietzenhofer. Dnešní podobu zámek získal ve 2. polovině 19. století, když se upravoval pro bývalého rakouského císaře Ferdinanda V. Tehdy zde pracoval malíř Josef Navrátil, který vyzdobil krásnými malbami první patro zámku. O sochařskou výzdobu zámku se postaral Václav Levý. Od roku 1918 je zámek Ploskovice státním majetkem a zůstal jím dodnes.


 

 
Za zmínku stojí i zámecké Grotty, tedy uměle vytvořené jeskyně s množstvím fontán, kde se šlechta v letních měsících ochlazovala. Celé Grotty se bohužel nedochovaly, protože za druhé světové války je nacisté využívali jako střelnici.
 
 
Romana

2 komentáře:

 1. V Ploskovicích jsme byli tuto neděli (viz příspěvek u mě na blogu). Dlouho jsem zámek chtěla navštívit, byli jsme tam před více než 10 lety a zrovna tam byli filmaři. Podařilo se až teď. Moc se mi tam líbilo.
  Krásné léto !!!
  Jitka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme se do Ploskovic také chystali už nějakou dobu a také se podařilo až teď. Mohli jsme dát "blogerské" kafíčko. I já jsem byla ze zámku nadšená a fotila jsem jak divá. Hezké prázdninové dny! Romana

   Vymazat