středa 19. července 2017

Semmering

Pokud plánuji prázdninové výlety já, většinou se na seznamu objeví hrady, zámky, muzea a další turistické tuzemské cíle. Pokud ovšem plánuje manžel, jedná se o "hurá akci". Pro neznalé tohoto termínu upřesním, že se vše potřebné zařizuje v několika minutách, dobíhá se vlak, já balím rychlostí blesku krosnu nebo kufr a v lepším případě vím i kam a na jak dlouho se jede. Nejinak tomu bylo i teď, kdy jsme vyrazili vlakem do Rakouska a cílem naší cesty byl Semmering.

Horská dráha Semmering  je 41,7 kilometrů dlouhá trať, která vede z Gloggnitz přes Semmering do města Mürzzuschlag. Je považována za první skutečnou horskou železnici na světě a je také jednou z nejvíce vytížených horských tratí v zemi. Stavební práce trvaly od roku 1848 do roku 1854, slavnostního otevření trati 16. května 1854 se osobně zúčastnil i císař František Josef I. s chotí Alžbětou. 

Na trati je 14 tunelů, 16 viaduktů (i dvoupatrové), vlaky přejíždí i 118 menších kamenných a 11 železných mostů. Celková délka údolí a propastí přes které vlaky projíždí po viaduktech a mostech je 1,6 km.

Tolik technické informace. S výstavbou železnice se začaly stavět i honosné hotely a vily, které využívali návštěvníci přijíždějící sem na ozdravné horské pobyty nejen z Vídně, ale i z celé monarchie.
 
Villa Kleinhans
 
O duchovní útěchu se hostům postaral farář v tomto kostelíčku. A protože stojí na kopci, bylo možné do údolí sjet na saních. Ti odvážnější mohli použít ski, jejichž kouzlu později propadli celé generace.

Jeden z mnoha funkčních barometrů. V pozadí se rýsuje nová střecha hotelu Südbahn. Součástí tohoto hotelu byl i kinosál pro 136 hostů a bazén ze kterého se dalo vyjít na venkovní terasu a kochat se pohledem na pohoří Rax. Za války hotel sloužil jako lazaret pro německý Wermacht.
 
Lázeňští hosté mohli také využít promenády v parku, kde jim v dřevěném pavilonu hrála živá hudba.
 
Teplota byla podle dobového teploměru tak akorát a tak jsme se ještě vypravili navštívit Keiserbrunn.
 
Za tímto nenápadným vchodem je velice vydatný pramen o teplotě šesti stupňů, který zásobuje Vídeň vodou a to již od 19.století.
 
Hezky bylo...Tak snad zase někdy na "Hurá akci" vyrazíme.
Romana

Žádné komentáře:

Okomentovat