středa 9. srpna 2017

Annaberg- Buchholz

Na našich prázdninových toulkách jsme opět zavítali do městečka Annaberg-Buchholz. Poklidné městečko nedaleko hranic doslova dýchá historií a pohodou a není tedy divu, že je vyhledávaným cílem turistů nejen v čase adventním, kdy se zde konají vyhlášené trhy. My jsme navštívili chrám svaté Anny, postavený v letech 1499 - 1525. Skvostný vnitřní prostor ukrývá cenné umělecké poklady, které je možno si prohlédnout - kazatelna, takzvaný Annaberský hornický oltář, křtitelnice a "Hezké dveře". Součástí života církevní obce chrámu sv. Anny patří kvalitní a rozmanitá nabídka chrámové hudby. Poslech zvuku nedávno restaurovaných Walckerových varhan z roku 1884 s více než 4000 píšťal a 65 registry je skutečným zážitkem.
 
Interiér chrámu je velice honosný, ale bohužel, není zde dovoleno fotit. I když možná je to lepší, protože žádná fotografie by stejně nezachytila chrám v celé své kráse a tak je třeba opravdu přijít a zažít vše na vlastní kůži.
 
Kam se rozhodně vyplatí vyšplhat, je věž chrámu, ze které je nádherný výhled po okolí. V mezipatrech jsou umístěny lavičky, nebo židle k odpočinku a celým výstupem nás provázejí drobné expozice, mapy a vyprávění o výstavbě chrámu.
 

Pohled přes střechu chrámu na městečko.
 
V dalším patře je plnohodnotný byt pro strážce věže. A na tomto ochozu dříve paní domu, vlastně věže, pěstovala květiny, zeleninu a věšela prádlo. Za dlouhých zimních večerů paličkovala krajky a kochala se výhledem do údolí. Nákup z města si do bytu dopravila nákladním výtahem.
 
A annabergská radnice...
 
Romana 


2 komentáře:

 1. Ahoj Romčo.
  Tvůj report jako vždy nádherný. Z jižních Čech zdraví Janka s Lubošem

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravím do jižních Čech a doufám, že spolu opět někdy podnikneme super výlet. Krásné léto!

   Vymazat