čtvrtek 10. srpna 2017

Loket

Hrad Loket stojí již více než 800 let a patří mezi nejstarší kamenné hrady v českých zemích. Název hradu i města je odvozen od zákrutu řeky Ohře, který připomíná ohnutou lidskou paži v lokti.
 
Za nepokojů proti králi Janu Lucemburskému na Lokti pobývala několikrát královna Eliška Přemyslovna s dětmi. V předjaří roku 1319 ji král Jan navštívil a posléze dal Elišku převézt na hrad českých královen- Mělník. Jejich tehdy tříletého syna Václava, pozdějšího císaře a krále Karla IV., držel několik měsíců ve sklepním vězení. Karel IV. ale na Loket nezanevřel a často zde i jako dospělý muž a panovník pobýval.
 
Ani husitské války se Lokti nevyhnuly, ale přestože byl dvakrát obléhán, nebyl nikdy dobyt. Od roku 1822 až do roku 1948 sloužil hrad jako městská věznice. 
 
Kolem Markrabského domu jsou v řadě postaveny náhrobní kameny z bývalého loketského hřbitova u kostela sv. Jana. Nechybí sbírka porcelánu, cínového nádobí, střeleckých terčů, helmic, selského nábytku. Za zmínku též stojí dochované dřevěné, malované stropy, sochy i dobová lékárna.

 
A muzeum útrpného práva s množstvím úpějících a hýbajících se figurín...
 
 
                                                                              Romana


Žádné komentáře:

Okomentovat