úterý 1. srpna 2017

Na skok do Paříže

Když jsem patřila mezi -náctileté, bydlela v naší vesnici postarší žena, o které jsme si mysleli, že není duševně úplně v pořádku. Především jsme tak, my mladé žáby, usuzovaly podle jejího stylu oblékání. Často jsme ji potkávaly na zastávce oděnou do zelených polobotek, vínových punčoch, žluté tvídové sukně, modrého svetříku s růžovým šátkem a na hlavě nosila hnědý nebo oranžový baret. Nezvyklé kombinace barev nás vždy upoutaly svou výstředností a někdy přišly na řadu i puntíky a proužky. Vždy ale ona dáma s sebou měla kožený kufr, takový ten s krytými rohy, co se dnes dá najít pouze na hodně opuštěných půdách. Ten kufr měla polepený různými samolepkami- Paříž, Londýn, Istambul, Moskva...A v očích takový zvláštní nepřítomný pohled věčně se upírající do dálky. Jednou nás, zvědavé holky pozvala k sobě domů. Malý domek byl doslova přecpán různými věcmi, které jsme jako holky neuměly ani pojmenovat. Ty věci byly mnoho desítek let staré- tabatěrky, růžence, rtěnky, secesní krajky a kabelky, zaprášené knihy, háčkované záclony, nádobí, housle a notové partitury, boty, plechové krabice, dávno vyschlé lahvičky s parfémy... Změť všeho možného. Uzavřený soukromý svět této ženy. A na výsostném místě na stolku pod oknem onen tajemný kufr s nálepkami. Nikdy jsem se nedozvěděla o této ženě nic bližšího, jen nám rodiče říkali, že je to " ta bláznivá" a ať se jí raději vyhýbáme. Nám ale nikdy nic zlého neudělala. A proč na ní najednou vzpomínám? Když jsem na internetu našla tuto výšivku, vzpomněla jsem si právě na ten kufr a na ten její pohled neustále mířící někam do dálky. Ten kufr, ten si budu pamatovat celý život.
 

  

 Romana

2 komentáře:

  1. Krásny príbeh! A obrázok sa k nemu fakt hodí!
    Vieš, že toto mám v tablete aj ja stiahnuté :-) Zdá sa mi, že vyšívaš vždy to, čo je aj v mojich, síce ďalekých, ale v plánoch :-)
    Páááá

    OdpovědětVymazat
  2. Cesty osudu jsou nevyzpytatelné...ale to neznamená, že se výšivky vzdáš! Cesty do Paříže budou pak dvě a jak známo, ve dvou se to lépe táhne.😀Hezké léto Romana

    OdpovědětVymazat