pátek 8. září 2017

Muzeum žehlení a praní

Jestli nemám nějakou z domácích prací ráda, pak je to žehlení. Většinou si k hromadě košil pouštím nějakou rychlejší hudbu, aby mi šla práce líp od ruky.
Když jsme ale v rámci výletování po naší zemičce navštívili Bečov nad Teplou, nenechala jsem si návštěvu místního soukromého Muzea žehlení a praní ujít. A jsem opravdu ráda, že výše zmíněné košile nemusím v dnešní době drhnout na valše jako naše babičky. Majitelka nám dala velice poutavý výklad a upozornila na vystavené exponáty, které jsou raritou, jako třeba žehlící pánvičky, americká lihová žehlička včetně originální krabice a návodu na použití, nebo ručně dělané mýdlo pro dceru našeho prvního prezidenta Alici Masarykovou.Ve skleněné skříňce se ukrývají mýdla a prací prášky ze sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Všechna jsou plná, žádné prázdné obaly. Nostalgicky jsem zavzpomínala, které se vlastně u nás doma v dobách mého dětství používaly. Fialový šeřík...zelené jablko...Tix...Merkur. 
Naše další návštěva vedla přímo na zámek. Před deseti lety jsem se zde byla podívat na Relikviář svatého Maura a teď jsme si návštěvu zopakovali. Relikviář je považován za druhou nejcennější památku v České republice (hned po korunovačních klenotech) a vůbec nejvýznamnější románskou klenotnickou památku uloženou na českém území. Relikviář byl v roce 1995 prohlášen národní kulturní památkou České republiky. Jeho hodnota je nevyčíslitelná. 
 
Z pochopitelných důvodů se relikviář nesmí fotit. Zajímavá je i historie o jeho znovunalezení a následné prvotní "péči", než se dostal do odborných rukou.
Více informací najdete zde.
http://www.svatymaur.cz/cs/uvodem.html

Nebo si můžete pustit pořad Historie českého zločinu- Akce starožitnost.
http://www.rozhlas.cz/zaznamy/dvojka/#/2017-08-30/18

A po tomto příspěvku se s vámi na pár dnů loučím. Po letní prázdninovo- výletně- návštěvně a grilovací smršti okořeněné pokládkou dlažby je zapotřebí villu zgruntu uklidit. A protože se mám ráda, pojmu úklid velkoryse a téměř vánočně už teď, aby mi v prosinci nemrzly prsty. Možná, že si klepete prsty na čelo že je brzy, ale věřte, že to množství oken a schodiště jako v paneláku za dvě odpoledne opravdu neuklidím. Tak zatím pa.
Romana

4 komentáře:

 1. Krásné muzeum, určitě bych navštívila, kdybych to měla blíž. Taková místa vyhledávám, jak se dříve žilo ... jak se říká za pět minut dvanáct jsme stihli výstavu Historické cukrárny v Novém Městě nad Metují. Brzy připravím "reportáž" na blogu.
  V Bečově jsem před lety byli, ale relikviář jsme viděli a nafotili před více než dvěma lety, když byl v Praze v Jízdárně na výstavě "Hrady a zámky opěvované a objevované"
  Uklidit bych také potřebovala, oken určitě mám o hodně méně než ve vile, ale tento víkend na to určitě nedojde.
  Přeji v rámci možností hezký víkend, Jitka

  OdpovědětVymazat
 2. Paní majitelka je ženou činu a stále své muzeum doplňuje a to nejen kousky tuzemskými, ale i zahraničními. Není vyloučeno, že bude výstava putovní, nebo dočasně zapůjčena třeba do Prahy. Pak to budeš mít určitě blíž. Hezký víkend Romana

  OdpovědětVymazat
 3. Ďakujem ti za sprostretkovanie takejto nádhery! Ja sa tam nikdy nedostanem, ale určite by ma to všetko zaujímalo :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nádhera to tedy je, do detailu vypracované a zdobené. Opravdu stojí za to relikviář vidět. Vzhledem k jeho velké historické hodnotě je velice těžké ho zabezpečit a pojistit v případě, že by měl být vystaven i jinde. Jeho stálé místo je tedy na Bečově. Třeba Ti návštěva přeci jen někdy vyjde. Romana

   Vymazat