pondělí 9. dubna 2018

Víkendové výlety

Minulý víkend jsme strávili putováním po krásách naší země a stihli jsme toho opravdu hodně, takže dnes přicházím s malou fotoreportáží z cest.
Zastavení první: Nejdek
Jedná se o jedno z nejstarších hornických měst v Krušných horách a za svůj vznik vděčí Nejdek výskytu cínových rud a důlní činnosti. Město bylo založeno kolem roku 1250.

 
Křížová cesta v Nejdku je dlouhá 1600 metrů a nachází se téměř uprostřed města na západním svahu Křížového vrchu.


 
Zastavení druhé: Ryžovna
Ryžovna (německy Seifen) je osada asi 6 km od města Boží Dar. V současné době se zde nalézá pouze devět z původních 70 domů. Obec vznikla v polovině 16. století a v místních dolech se těžilo mimo jiné i kobalt a stříbro. Po odsunu německých obyvatel byla obec vylidněna a zničena.

Tento kříž stojí na místě bývalého hřbitova, který byl v šedesátých letech minulého století srovnán buldozerem se zemí.

 
Zastavení třetí: Špalíček
Špalíček je seskupení jedenácti původně gotických domů stojících v Chebu, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Je pro ně charakteristická hrázděná konstrukce.
 
A další měšťanské domy s Chrámem sv. Mikuláše a Alžběty. 


 
Zastavení čtvrté: Chebský hrad
Chebský hrad je románská falc se zachovanou věží a patrovou kaplí a také se zbytky paláce postavená pro císaře Fridricha Barbarossu kolem roku 1180. Od roku 2017 je to národní kulturní památka České republiky. 

Klenby v kapli sv. Erharta a Uršuly

Nádvoří s Černou věží.
 
Zastavení páté: Lázně Kyselka 
Sem se vracíme často. Nejenom proto, abychom si zde načepovali tu opravdovou minerální vodu, ale i proto, abychom se podívali jak (ne)pokračují opravy věhlasných lázní.

 
Romana
 
 

4 komentáře:

 1. Krásně jste výletovali, z těchto míst znám jenom Špalíček, byli jsme v Chebu už před mnoha lety. Letos máme naplánovanou malou dovolenou do těchto míst. Snad to dopadne a některá místa navštívím, moc mě láká vidět lázně Kyselka.
  Hezké jaro, Jitka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lázně za návštěvu rozhodně stojí a pokud budete trávit dovolenou v tomto koutu naší země, neváhejte je navštívit. Já pro ně mám slabost stejně jako pro zámek Jezeří, Dolský mlýn...a mnoho dalších. Romana

   Vymazat
 2. Krásne putovanie! A stihli ste toho ozaj veľa!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...a už bych zase někam jela... :-) Krásné jaro! Romana

   Vymazat