středa 9. května 2018

Barokní zahrada Großsedlitz

Včerejší volný den jsme využili k návštěvě barokní zahrady Großsedlitz, které se také říká Saské Versailles. Tuto zahradu jsme na našich výletních toulkách objevili více méně náhodou a už teď plánujeme další návštěvu, a to až pokvetou pomerančovníky.

"Barokní zahrada  Großsedlitz patří mezi nejautentičtější zahradní umělecká díla německého baroka. Hrabě August Christoph von Wackerbarth měl v plánu vybudovat ve zdejší kopcovité krajině mezi Pirnou a Drážďanami reprezentativní sídlo." Tolik z cestovního průvodce. Reprezentativní sídlo se opravdu povedlo, když vstoupíte do zahrady, můžete se rozhlédnout po celém areálu...
 
...a obdivovat široká venkovní schodiště, nespočet vodotrysků, exotické rostliny, barokní sochy a již brzy také pomerančovníky.
Prostor před Friedrichovým zámečkem a Horní oranžérií je osázen barevnými květinovými záhony, které jsou každoročně osazovány podle historických osazovacích plánů.
Pomerančovníky jsou zatím v této Dolní oranžérii, ale v druhé polovině května budou rozmístěny po celé zahradě. Dříve v oranžériích přezimovalo na 1250 stromků, dnes je zde na 400 různých nádobových rostlin, jako třeba olivovníky, fíkovníky, oleandry a mnoho dalších.

Jedinečným způsobem se zde spojuje francouzské a italské baroko. Od roku 1732 se Barokní zahrada zásadně nezměnila, ale dnes zaujímá jen asi třetinu původně plánované rozlohy.

Fontány jsou duší celé zahrady a nabízejí bezpočet různých zákoutí a možností odpočinku.

 
Další naší zastávkou byl zámek Weesenstein. Ale o tom až zítra  :-)
Romana

4 komentáře:

 1. Nádherné místo, krásně upravené a jak koukám, tak jste si to užili v klidu a bez lidí.
  Krásné dny, Jitka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Německá preciznost se zde nezapře a zahradníků jsem viděla hodně. A i pár návštěvníků, kteří odpočívali na lavičkách a užívali si klid a pohodu zahrady. Pa Romana

   Vymazat
 2. Prekrásne! Tam by sa relaxovalo, len tak sa pomaly prechádzať, posedieť a stále mám čo obdivovať.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Relaxovat se zde dá opravdu dobře, je zde mnoho cestiček a různých-téměř tajemných- zákoutí, kde se dá posedět v úplném a ničím nerušeném klidu. Pa Romana

   Vymazat