pátek 1. června 2018

Do blintu

Název dnešního příspěvku, tedy „do blintu”, není chyba v mých znalostech rodného jazyka, ale roztomilé pojmenování smyslu cesty od syna našich slovenských přátel, které se ujalo již před mnoha lety. Cílem našeho výletu byl německý Oederan, kde se nachází park krušnohorských miniatur.
Musím přiznat, že do Krušných hor, ať už na naší, nebo na německou stranu jezdíme často a cíleně. Nemáme totiž rádi vysoké teploty, kdy se město dostane pod jakousi „ deku” a je zde absolutně nedýchatelno. Proto ujíždíme do hor za lepším počasím a máme vyzkoušeno, že rozdíl mezi městem a horami je šest stupňů. Jestliže se teploty pohybují okolo třicítky, tak na horách je příjemných 24 a lehký vánek. Při těchto cestách „do blintu” často objevíme místa krásná, nikým nehledaná a možná i opomenutá.  
Kalkwerk Lengefeld. Tato technická památka- vápenka- zaujala spíše mužské výletníky, zatímco ženská část obdivovala selskou jizbu :-)


Během druhé světové války zde byly ukryty drážďanské umělecké poklady, aby tak byly uchráněny před leteckými útoky. Bylo zde uloženo 189 obrazů a 54 beden s hodnotným porcelánem. V prostoru topeniště čtvrté pece je instalována výstava připomínající tuto událost.


Hrad Rauenstein. Soukromé sídlo, které po roce 1945 sloužilo jako dětská zotavovna není veřejnosti přístupné. Pod jádrem hradu je zachován tunel vytesaný do skály, kterým se vyjede do městečka. Samotný hrad je dokonale ukrytý v lesích a je téměř nemožné vyfotit ho celý.Klein-Erzgebirge Oederan. Miniatury staveb, které můžeme vidět v Krušných horách, jako třeba zámek Moritzburg, kde se natáčela Popelka.

Malé Krušné hory.Miniatura mosteckého kostela, který byl z důvodu těžby uhlí v roce 1975 přesunut po kolejích, aby byl zachráněn z města, které bylo srovnáno se zemí.


Kalkwerk Langefeld


Romana

4 komentáře:

 1. "do blintu" sa takmer vždy vydarí :-)
  A s tým rozdielom teplôt to je pravda.

  OdpovědětVymazat
 2. Krásny výlet, nádherné zábery a skvosty...
  Pekný víkend,
  A.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě jsme cestou objevili další místa, která-doufám-o prázdninách navštívíme. Krásný červen! Romana

   Vymazat