neděle 8. července 2018

Zámek Chyše

Město Chyše se nachází v okrese Karlovy Vary a mimo dobrého piva, které se zde vaří (tatínci jistě ocení) se tu nachází stejnojmenný zámek s parkem (něco pro maminky). Bohužel tento skvost západních Čech nepatří zrovna mezi "ukazovací zámky" kterým by byla dána největší péče a ochrana.

Zámek Chyše byl od roku 1946 v majetku Ředitelství lesů a statků, poté zemědělským učilištěm a později Střední zemědělskou školou. Největší zkázu utrpěl zámek mezi lety 1967-1989, kdy se správcem stal ONV Most.
 
 
 
Prostory zámku byly využívány jako škola v přírodě pro děti z mostecké pánevní oblasti. Od roku 1976 byl vyklizen a nastalo období jeho devastace.

 
V roce 1996 zámecký areál koupil Ing.Vladimír Lažanský s manželkou s plánem tuto významnou kulturní památku zachránit. Obnova zámecké budovy stále pokračuje a manželé Lažanští plánují prodloužení prohlídkové trasy o další krásné historické interiéry ukryté v novogotickém zámku.
 
 
Romana

2 komentáře:

  1. Tak to noví majitelia si zaslúžia poklonu! Na foto sa zdá, že je už celkom opravený, aspoň zvonka tak vyzerá.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Část interiérů je také přístupná a zbytek čeká na opravení. Pan Lažanský je často vidět “v akci” ať už na zámku, nebo v přilehlé restauraci. Pa Romana

      Vymazat