čtvrtek 9. srpna 2018

Doupovské hory

Oblast Doupovských hor patří k nejméně známým územím celé České republiky. V roce 1953 zde byl zřízen vojenský újezd Hradiště, avšak do této doby zde bylo 65 obcí a osad a v nich nejméně 15 kostelů, 2 zámky, klášter, nespočet kaplí a kapliček, 3 hotely, 87 hostinců, 36 mlýnů, 16 pil, pivovar, lázně a několik lomů.

Vojenský újezd Hradiště, jehož výměra je něco málo přes 330 km², byl vytvořen na území 4 bývalých okresů. V roce 1953 došlo k vysídlení obcí a během dalších let docházelo ke změnám hranic- některé obce byly z vojenského výcvikového prostoru vyčleněny, části jiných obcí naopak do něj zahrnuty.
Vojenský újezd vyplňuje pohoří Doupovské hory s nejvyšším vrchem Hradiště (934.m.n.m.)

Doupovsko bylo až do roku 1945 téměř výhradně německým krajem, lidé se zde živili zemědělstvím, chovem dobytka, včelařstvím, byly zde ovocné sady převážně švestkové, třešňové a známé doupovské pozdně zrající višně. Ve středověku zde byly dvě důležité obchodní cesty z Prahy do Německa.

Po druhé světové válce bylo německé obyvatelstvo, stejně jako i jinde v Sudetech, odsunuto. Do roku 1948 se o opuštěné kostely starali františkáni z Kadaně. Koncem 40. let byl mobiliář z kostelů svezen do jakési stodoly a odtud rozvážen po celém území republiky. Doklady ale neexistují.

První vlna demolic nemovitých památek proběhla brzy po vzniku VVP bez jakékoliv dokumentace. Větší církevní stavby byly ještě zachované, ale používaly se jako sklady a postupně chátraly. V roce 1963 bylo zapsáno do seznamu nemovitých kulturních památek například hradiště u Březiny, tvrziště na Kostelní Horce, kostel a fara ve Svatoboru, památky v Doupově a mnohé další, ale ani tato památková ochrana nezabránila demolicím a začátkem 80. let bylo u třech památek v Doupově upuštěno od ochrany.

Do VVP se pochopitelně dostat nedá, ale zastavit u všudypřítomných zákazových značek a udělat fotografie krajiny ano. A nejen krajiny, ale i vesnic, kostelů a pomníků, které zde zůstaly. Málo osídlené, nebo zaniklé vesnice v zemi nikoho zde připomínají dobu, kdy zde bylo přes 7000 tisíc obyvatel a s nimi i život.

 
 
 
 
Mezi zaniklé obce patří Doupov (Duppau), Zakšov (Sachsengrün), Oleška (Olleschau), Žebletín (Sebeltitz), Pastviny (Weiden) a další.

 
 
 
 
Dnes to byla ode mě malá vlastivědně- historická procházka českým (a sudetským) krajem, pro někoho známým a pro jiného nově objeveným.
 
Romana

2 komentáře:

 1. Romanko, krásné fotky i povídání.
  A do oblasti se tedy nadá vstupovat? Nebo jen do nějaké části?
  Děkuju, Petra

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Péťo, do oblasti VVP se civilista nedostane, je určena pouze pro armádu, i když se dříve zvažovalo její zpřístupnění. Po našem vstupu do NATO se od toho ustoupilo a v současné době zde probíhají vojenská cvičení a to hlavně na jaře a na podzim. Nicméně toto „zakonzervování” způsobilo, že zde žije mnoho ptáků a rostlin, které jinde neuvidíme. Fotky, které jsem udělala jsou přímo na hranici prostoru a tuto hranici lemují i více či méně udržované vesnice, které zde zbyly. Německé obyvatelstvo bylo odsunuto a tudíž zde žije pouze hrstka lidí, nebo zde jsou chalupáři a chataři. Právě díky nim jsou některé domy a statky zachovány a opraveny. Tato místa mají zvláštní Genius Loci a můžou se milovat, nebo nenávidět- nic mezi tím není.
   Přeji hezké léto. Romana

   Vymazat